Tayvan ve ABD'den dört adet MQ-9B SkyGuardian sözleşmesi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan ve ABD’den dört adet MQ-9B SkyGuardian sözleşmesi

Abone Ol 

Tayvan, gözetleme ve keşif kabiliyetlerini güçlendirmek üzere ABD’den dört adet MQ-9B SkyGuardian insansız hava aracı daha satın alacağını duyurdu.

Tapei Times tarafından verilen bilgilere göre Tayvan, insansız sistemlerin yanı sıra iki adet yer kontrol istasyonu, yedek parçalar ve gerekli destek ekipmanlarının teslimatı için General Atomics ile yaklaşık 250 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Mayıs 2023’te ABD Hava Kuvvetleri, Taipei’nin olası bir Çin işgaline hazırlanmasına yardımcı olmak için 218 milyon dolar değerinde dört SkyGuardian siparişi vermişti.

Sipariş edilen ilk dört insansız hava aracı 2025 yılına kadar teslim edilecek. Yeni sözleşmeye konu olan sistemlerin ise 2027 yılına kadar teslim edileceği belirtildi.

Çin tehlikesine karşı insansız sistemler

Tayvan’ın MQ-9B insansız hava araçları siparişi, Pekin’in ada ülkesi yakınlarındaki askeri faaliyetlerini arttırmasının ardından geldi.

Tayvan Milli Savunma Bakanlığı son olarak Salı günü, aralarında bir insansız hava aracının da bulunduğu 10 Çin askeri uçağının ülkenin hava savunma tanımlama bölgesine girdiğini tespit ettiğini açıklamıştı.

Yeni SkyGuardians, özellikle insansız sistem 40 saatten fazla süreyle ufuk ötesi görev yapabildiği için ülkenin Çin’i daha iyi izlemesini sağlayacak.

İnsansız hava araçları ayrıca devrim niteliğindeki Lynx çok modlu radarı ve elektro-optik/kızılötesi sensörü sayesinde gerçek zamanlı durumsal farkındalık sağlayabilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close