ABD, 5 yıllık gecikmenin ardından F-35'in tam kapasite üretimini onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, 5 yıllık gecikmenin ardından F-35’in tam kapasite üretimini onayladı

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı, beş yıllık bir gecikmenin ardından F-35 Müşterek Taarruz Uçağı’nın tam hızda üretime girmesini onayladı.

Pentagon tarafından yapılan açıklamada, beşinci nesil uçağın çeşitli görevler için güvenilirliğini gösteren “Milestone C” yeterliliğini başarıyla aldığı belirtildi.

F-35 programı, ilk operasyonel test ve düşük oranlı ilk üretim statüsünde sıkışıp kalmasına rağmen dünya çapındaki müşterilere yaklaşık 900 adet F-35 teslim edilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı William LaPlante yaptığı açıklamada; “Gelinen nokta büyük bir başarı. Bu, F-35’in istikrarlı olduğunu ve tüm gerekliliklerin uygun şekilde ele alındığını kanıtlıyor.” ifadelerini kullandı.

Kararın F-35 üretimi üzerinde büyük bir etkisi olması beklenmese de, uçağın mevcut ve gelecekteki müşteriler için daha fazla güven vermesi bekleniyor.

Gecikmeler

F-35 programının başlangıçta, 2019 yılında tam kapasite üretime geçmesi planlanıyordu. Ancak Müşterek Simülasyon Ortamı (JSE) adı verilen ve gelişmiş tehditleri taklit edebilen F-35 dijital ortamındaki gecikmeler programı olumsuz etkiledi.

Çok rollü savaş uçağının bir sonraki aşamaya geçmeden önce JSE testinden geçmesi gerekiyordu. Buna ek olarak, program pandemi zorlukları nedeniyle de ciddi şekilde gecikmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close