Putin'den Batı'ya: "Rusya nükleer savaşa hazır" - M5 Dergi
Dünya

Putin’den Batı’ya: “Rusya nükleer savaşa hazır”

Abone Ol 

Katıldığı TV programında Putin, Rusya’nın nükleer bir savaşa hazır olup olmadığı yönündeki soruyu, “Askeri ve teknik açıdan bakıldığında elbette hazırız” şeklinde yanıtladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı ülkelerini uyararak Rusya’nın teknik olarak nükleer savaşa hazır olduğunu ve ABD’nin Ukrayna’ya asker göndermesi hâlinde bunun savaşı önemli ölçüde şiddetlendireceğini belirtti.

Rusya’da 15-17 Mart tarihlerinde yapılacak ve iktidarını muhtemelen altı yıl daha uzatacak devlet başkanlığı seçiminin birkaç gün öncesinde konuşan Putin, nükleer savaş senaryosunun “aceleye getirilmediğini” ve Ukrayna’da nükleer silah kullanımına gerek görmediğini ifade etti.

Rossiya-1 televizyon kanalına ve Rus RIA haber ajansına açıklama yapan 71 yaşındaki Putin, Rusya’nın nükleer bir savaşa hazır olup olmadığı yönündeki soruyu, “Askeri ve teknik açıdan bakıldığında elbette hazırız” şeklinde yanıtladı.

Putin, Şubat 2022’de Ukrayna’ya on binlerce asker göndererek, Rusya ile Ukrayna arasında topyekûn bir savaş başlattı. Rusya, Ukrayna’daki savaşı “özel askeri harekât” olarak nitelendiriyor.

Batılı liderler, Rusya’nın Ukrayna’da mağlup olması için Ukrayna’ya gerekli desteği vereceklerini söyleseler de iki yıldır süren savaşta Rus güçleri Ukrayna topraklarının yaklaşık beşte birini ele geçirdi.

Putin: ABD’deki seçimlere müdahalede bulunmadık

Putin, Rusya’nın hiçbir seçime müdahale etmediğini ve seçilmiş herhangi bir ABD lideriyle birlikte çalışacağını belirtti.

“Hiçbir seçime hiçbir şekilde müdahale etmiyoruz” diyen Putin, “Birçok kez söylediğim gibi, Amerikan halkının, Amerikan seçmeninin güvendiği herhangi bir liderle çalışacağız” dedi.

Putin: Finlandiya sınırına birliklerimizi konuşlandıracağız

Putin, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesinin “anlamsız bir adım” olduğunu ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının ardından Rusya’nın Finlandiya sınırına birliklerini ve imha sistemleri konuşlandıracağını açıkladı.

“Bu (İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi), kendi ulusal çıkarlarını sağlamak açısından kesinlikle anlamsız bir adım” diye belirten Putin, “Orada (Finlandiya sınırında) askerlerimiz yoktu, şimdi orada olacaklar. Orada imha sistemleri yoktu, şimdi oraya yerleştirilecekler” dedi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close