Tayvan, Taipei Havacılık ve Uzay Fuarı 2023'te 10 farklı yeni İHA'sını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan, Taipei Havacılık ve Uzay Fuarı 2023’te 10 farklı yeni İHA’sını tanıttı

Abone Ol 

Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST), 2023 Taipei Havacılık ve Savunma Teknolojileri Fuarı (TADTE) sırasında ülkenin yeni savaş dronlarını tanıttı.

Taiwan News tarafından yayınlanan bilgilere göre, devlete ait silahlanma bürosu, artan Çin tehditlerine karşı koymak üzere tasarlanan en az 10 insansız hava aracını fuar sırasında görücüye çıkardı.

Sergilenen İHA’lar arasında AeroVironment’ın Switchblade kamikaze İHA’larına benzer konseptlere sahip Tayvan’ın Loitering İHA Tipleri I ve II de yer aldı.

Taiwan News tarafından verilen bilgilere göre; tek bir asker tarafından fırlatılabilen ilk varyant, görüntü izleme ve örüntü tanıma yardımıyla görsel menzilin ötesinde hassas saldırılar gerçekleştirebiliyor.

İkincisi ise, sabit ve hareketli hedeflere saldırılar için tasarlanmış daha güçlü bir savaş başlığına sahip ve çalıştırmak için üç kişilik bir mürettebat gerektirdiği bildiriliyor.

Diğer Dronlar

Tayvan’ın yeni Cardinal III ve Teng Yun İHA’ları da TADTE 2023 sırasında sergilendi.

Dikey kalkış ve iniş kabiliyetine sahip Cardinal III, kıyı devriyelerini desteklemek üzere küçük gemilerden fırlatılabiliyor.

Uzun menzilli Teng Yun insansız hava aracı da gece ya da gündüz istihbarat, gözetleme ve keşif yapmak üzere tasarlandı. Bu insansız hava aracı 20 saate kadar havada kalabiliyor ve 1,100 kilometre menzile sahip.

Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ayrıca “Tayvan’ın insansız hava aracı araştırma ve geliştirme yeteneklerini arttırmaya yardımcı olmak amacıyla sivil kullanım için İHA üretileceğini” de duyurdu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close