İngiliz Ordusu 'Geleceğin Savaşlarını Kazanmak' için yeni askeri stratejisini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz Ordusu ‘Geleceğin Savaşlarını Kazanmak’ için yeni askeri stratejisini açıkladı

Abone Ol 

İngiliz Ordusu “gelecekteki savaşlarda mücadele etmek ve kazanmak” için yeni bir yaklaşım başlattığını duyurdu.

İngiltere Ordusu tarafından açıklanan ve “Kara Harekat Konsepti” olarak adlandırılan yeni strateji, ülkenin silahlı kuvvetlerinin gelecekteki güvenlik tehditlerine nasıl karşılık vereceğini planlıyor.

İngiltere Ordusu Ordusu Gelecek Direktörü General James Bowder’a göre, İngiliz Ordusu “Recce-Strike” yani gözetleme kabiliyetleri ile topçu saldırılarının kombinasyonunu daha fazla kullanacak.

Bu yöntem muharebe grupları, tugaylar, tümenler ve hatta küçük askeri birlikler tarafından düşmanları mümkün olduğunca ileride bulup yok etmek için kullanılacak.

General James Bowder yaptığı açıklamada; “Hedefimiz daha önce hiç başaramadığımız kadar uzağa ateş edebilen muharebe grupları oluşturmak ve bu hedefi destekleyecek olan drone sürüleri oluşturmaktır. Konsept, ordunun elektromanyetik spektrum ve siber uzaydan daha etkin yararlanmasını ve bu alanlarda rakiplerine üstünlük sağlamasını gerektiriyor.” ” ifadelerini kullandı.

Ek Stratejiler

General James Bowder, askerlerin düşman insansız hava araçları tarafından yerlerinin tespit edilmesi ve uzun menzilli füzelerle vurulmaya açık olmaları nedeniyle savaş alanında sıklıkla artan risklere maruz kaldıklarını açıkladı.

Yeni kara harekat konsepti ile İngiltere Ordusu, düşman topçu sistemlerini, gözetleme varlıklarını ve lojistik zincirlerini avlarken birlikleri etkili bir şekilde gizleyerek hayatta kalmak için yeni bir yaklaşım benimseyecek.

Ayrıca verilen bilgilere göre, İngiltere kara kuvvetleri taktiksel avantaj elde etmek için bilgi savaşı yeteneklerinin hızını, erişimini ve karmaşıklığını arttırmaya teşvik edilecek.

Başlıca Faktörler

İngiliz Ordusu yeni savaş alanı yaklaşımını, “dünyanın dört bir yanındaki orduların” giderek daha fazla karşılaşacağını söylediği birkaç önemli faktörü göz önünde bulundurarak oluşturdu.

Bowder ayrıca, otonom sistemlerin hızla gelişmesinin, modern savaşa uyum sağlamak için ordunun değişmeye zorlandığını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close