İstihbarat Raporu: "Rusya, büyük bir seferberlik süreci başlatacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İstihbarat Raporu: “Rusya, büyük bir seferberlik süreci başlatacak”

Abone Ol 

Ukrayna Ordusu, Rusya’nın savaş alanında taktiksel avantaj elde etmek için bir sonraki büyük hamlesinin ne olabileceğini açıkladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Moskova’nın Ukrayna’da tükenen kuvvetlerini güçlendirmek için yakında “büyük bir seferberlik kampanyası” başlatabileceğini duyurdu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’nın iddiasına göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yakın zamanda, Rusya içinden ve işgal altındaki Ukrayna’dan yüz binlerce asker toplamaya çalışacak.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, seferber edilecek asker sayısının 400,000 ila 700,000 arasında değişebileceğini iddia etti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Rus bölgelerinin sakinleri olan sıradan vatandaşlar bir kez daha ‘yem’ olarak cepheye gidecek” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’da konuşlandırılmak üzere 300,000’den fazla askerin seferber edildiğini açıklamıştı.

Rusya ayrıca Rus erkeklerinin orduda görev almak üzere seferber edilebileceği azami yaş sınırını da 65’ten 70’e yükseltti.

Kiev’in askeri istihbarat raporuna göre, şu anda Rusya’nın Ukrayna’da hala 420,000 askeri bulunuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close