Tayvan, Çin'in tatbikatlarından sonra rekor savunma bütçesi planını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan, Çin’in tatbikatlarından sonra rekor savunma bütçesi planını açıkladı

Abone Ol 

Tayvan, bu ayın başlarında Çin’in yaptığı büyük askeri tatbikatların ardından savunma bütçesinde rekor bir artış planladığını açıkladı.

Tayvan, Çin ile yaşadığı gerilimin ardından gelecek yıl için yıllık %13 artışla 415,1 milyar Tw (13.7 milyar $) tutarında bir savunma bütçesi planını devreye soktu ve bütçe meclis onayını bekliyor.

Tayvan bütçeleme ajansı yaptığı açıklamada, özellikle yeni savaş uçakları ve deniz ve hava yeteneklerini artıracak projeleri satın almak için ek bir özel bütçe oluşturulacağı da belirtildi. 

Başbakan Su Tseng-Chang ise; “Ulusal güvenliği korumak için, gelecek yıl için toplam savunma bütçesi 586,3 milyar Tw’ye çıkararak rekor bir seviyeye ulaştıracağız.” ifadelerini kullandı. 

Desteklenen askeri bütçe, Pekin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu ayın başlarında Taipei’ye yaptığı ziyarete misilleme olarak Tayvan çevresinde benzeri görülmemiş tatbikatlar düzenlemesinin ardından açıklandı.

Pelosi’nin ziyaretinden bir hafta sonra Çin, 1990’ların ortalarından bu yana en büyük ve en agresif tatbikatları gerçekleştirdi ve Tayvan çevresine savaş gemileri, füzeler ve savaş uçakları gönderdi.

AFP tarafından derlenen bir veri tabanına göre, Tayvan geçen yıl yaklaşık 970 Çin savaş uçağının hava savunma bölgesine sızdığını kaydetti ve bu rakamlar, 2020’deki ihlallerin iki katından fazla.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close