ABD, Avustralya'ya B-21 bombardıman uçağı tedarik etmeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Avustralya’ya B-21 bombardıman uçağı tedarik etmeye hazırlanıyor

Abone Ol 

Üst düzey bir ABD’li yetkili, Çin askeri yeteneklerini güçlendirmeye devam ederken Washington’un Avustralya’ya yüksek performanslı B-21 bombardıman uçağı sağlamayı düşündüğünüaçıkladı.

Açıklama, ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall tarafından Canberra’da Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) yetkilisi Robert Chipman ile görüştükten sonra yapıldı.

Uzun yıllardır ABD, müttefiklerini nükleer güçle çalışan denizaltılar ve stratejik bombardıman uçakları gibi yüksek stratejik öneme sahip askeri teçhizat ve silahlarla donatmak konusunda isteksiz davrandı.

Ancak gelinen noktada, Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’ne bağlı bir web sitesi olan The Strategist’e konuşan Kendall, “Çinlilerle askeri teknolojik üstünlük için bir yarış olarak gördüğüm bir durumdayız. Bu nedenle müttefiklerimizi desteklemek konusunda çabalarımızı artırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, Çinli askeri analist Song Zhongping de, ABD’nin Canberra’yı geleneksel saldırılar yapabilen bir B-21 bombardıman uçağı konuşlandırılacağını doğruladı.

Çinli askeri analist Song Zhongping  ayrıca, bombardıman uçağının kıtalar arası uçuş ve uzun menzilli vuruş kabiliyetine sahip olması nedeniyle Çin’e ciddi bir meydan okuma oluşturabileceğini de kabul etti.

Song Zhongping, Çin hükümetine ait Global Times’a verdiği demeçte, Avustralya B-21’i satın alırsa, ülke esasen ABD ordusunun “denizaşırı bir bombardıman üssü” haline gelebilir açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close