Hindistan, 2.5 Milyar dolar karşılığı BrahMos seyir füzeleri sipariş etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan, 2.5 Milyar dolar karşılığı BrahMos seyir füzeleri sipariş etti

Abone Ol 

The Times of India tarafından bir savunma kaynağına dayandırılan habere göre, Hindistan Donanması 2,5 milyar dolarlık bir anlaşmayla 200’den fazla BrahMos süpersonik seyir füzesi satın alacağını duyurdu.

Verilen bilgilere göre anlaşma; Hindistan donanmasının herhangi bir potansiyel çatışma için füze stoklarını koruma hedefi için gerçekleştirilecek. Satın alma işlemi, Hindistan donanmasının geçtiğimiz günlerde INS Chennai muhribinden uzun menzilli bir Brahmos füze denemesi yapmasının ardından geldi.

The Times of India, füzelerin ayrıca ülkenin tüm savaş gemilerine entegre edileceğini belirtti.

Özellikler

BrahMos Aerospace tarafından üretilen BrahMos süpersonik seyir füzesi, “ateşle ve unut” ilkesi ile çalışan uzun menzilli bir füzedir. Füze, ateşlendikten sonra hedefini vurmak için herhangi bir ek takibe yada yönlendirmeye ihtiyaç duymaz.

Katı yakıtlı güçlendirici motor, ilk aşamada silahın süpersonik hızda hareket etmesini sağlar, ardından ikinci aşamada sıvı bir ramjet füzeyi Mach 3’e yaklaştırır.

300 kilograma varan geleneksel savaş başlığı taşıyabilen füze, düşük radar imzası ile öne çıkmakta ve birden fazla kara, deniz ve hava platformuna entegre edilebilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close