SOM-J Blok-I hazır... Blok-II yolda - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

SOM-J Blok-I hazır… Blok-II yolda

Abone Ol 

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen SOM-J Blok-I seyir füzesinin atış testleri başarıyla tamamlandı.

SOM seyir füzesi ailenin en yeni üyesi SOM-J’de kritik eşik aşıldı.TÜBİTAK tarafından paylaşılan bilgiye göre SOM-J Blok-I seyir füzesinin F-16 savaş uçaklarından test ve doğrulama çalışmaları başarıyla tamamlandı. Gerçekleştirilen test atışlarıda füze, hedefleri tam isabetle vurup kısmı delici harp başlığı ile hedef üzerinde tam nüfuz etkisi gösterdi.

SOM-J seyir füzesi ile yüklü 401. Test Filo Komutanlığına bağlı F-16 Blok 40 savaş uçağı.

SOM-J’nin ağ merkezli harekat içerisinde hareketli hedefleri vuracak “man-in-the-loop” özellikteki Blok-II versiyonu için de çalışmalar devam ediyor. SOM-J; F-16 savaş uçakları ile birlikte Milli Muharip Uçak, Bayraktar AKINCI ve KIZILELMA gibi platformlarda da kullanılacak

İlk aşamada JSF yani F-35 projesi için geliştirilen SOM-J, boyut ve ağırlık olarak SOM ailenin en küçüğü. 540~ kg  toplam ağırlığa sahip olacak SOM-J’nin 275+ km  menzili bulunuyor. Yeni nesil tasarımı ve kullanılan malzemelerle ailenin diğer üyelerine göre daha düşük Radar Kesit Alanına (RKA) sahip SOM-J, parçacık etkili-zırh delici harp başlığı ile donatılan ailenin tek üyesi.

SOM füze ailesi ile ilgili detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Türk Hava Kuvvetleri’nin Milli Vurucu Gücü : SOM Füze Ailesi

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close