Slovenya Alman askeri araçları karşılığında Ukrayna'ya M-55S tanklar gönderiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Slovenya Alman askeri araçları karşılığında Ukrayna’ya M-55S tanklar gönderiyor

Abone Ol 

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Slovenya Başbakanı Robert Golob, Alman askeri araçları karşılığında Sloven ordusu askeri envanterinden 28 M-55S ana muharebe tanklarının Ukrayna’ya transferi konusunda anlaştılar.

Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana, Slovenya Ukrayna’ya otomatik tüfekler Zastava M70, mühimmat, kask ve 35 BVP M80A, paletli zırhlı IFV’ler (Piyade Savaş Araçları) teslim etmişti.

Slovenya tarafından Ukrayna’ya gönderileceği açıklana M-55S tanklar, 1997’de tamamlanan Sovyet yapımı T-55 tankının modernize edilmiş bir versiyonudur. İlk M-55S, 1999’da Sloven ordusuna teslim edildi.

M-55S tanklarda orijinal T-55 tankının 100 mm topunun yerini, 105 mm L7/M68 serisi yivli tank topu kullanıyor. Ayrıca M-55S’in gövdesi ve tareti,  üst taraflarına monte edilmiş Patlayıcı Reaktif Zırh (ERA) ile donatılmıştır.

Tank ayrıca bir Sloven COMTOS-55 komutanı devralma seti ile donatılmıştır ve bu özellik tankta bulunan nişancı tarafından hedef izleme, menzil hesaplama, hedef seçme ve ana silahı/eş eksenli makineli tüfeği ateşlemesine olanak tanır.

Tank, maksimum 500 km seyir menzili ile maksimum 50 km/s yol hızında çalışabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close