Slovakya, ABD'den Patriot hava savunma sistemi tedarik edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Slovakya, ABD’den Patriot hava savunma sistemi tedarik edecek

Abone Ol 

Slovakya, ulusal hava savunma kabiliyetlerini güçlendirme stratejisi doğrultusunda, ABD’den Patriot füze savunma sistemini satın alma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Slovakya, Ringtausch programı kapsamında Sovyet döneminden kalma askeri teçhizatının büyük bir kısmını Ukrayna’ya transfer ederek dayanışma sergilemiştir.

Slovakya’nın Ukrayna’ya gönderdiği savunma unsurları arasında MiG-29 savaş uçakları, BMP-1 zırhlı araçları, 152 mm mühimmat ve S-300 hava savunma sistemleri de yer almıştı.

Naval News tarafından verilen bilgilere göre bu hamleler Slovakya’nın savunma kabiliyetlerinde bir boşluk yarattı ve bu boşluk geçici olarak Almanya, Hollanda ve ABD tarafından tedarik edilen Patriot bataryaları ve yakın zamanda İtalyan Mamba sistemi ile dolduruldu.

Otonom hava savunmasını geliştirme bağlamında Slovakya, IRIS-T SLM, Arrow-3 ve Patriot PAC-3 sistemlerinin tedariki de dahil olmak üzere entegre bir Avrupa hava savunma sistemi geliştirmek için Almanya tarafından başlatılan bir NATO projesi olan Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne (ESSI) katıldı.

Slovakya şimdi de ABD’den Patriot füze savunma sistemini satın alma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close