Hırvatistan, ABD'den sekiz adet Black Hawk helikopteri satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hırvatistan, ABD’den sekiz adet Black Hawk helikopteri satın aldı

Abone Ol 

ABD hükümeti, Hırvatistan Ordusuna sekiz adet UH-60M Black Hawk askeri helikopterinin yabancı askeri satışını onayladı.

Defence News tarafından verilen bilgilere göre anlaşma, yaklaşık 500 milyon dolar değerinde olacak ve söz konusu miktarın yarısı Washington tarafından, geri kalanı ise Zagreb tarafından karşılanacak.

Anlaşmaya göre; Hırvatistan helikopterlerin yanı sıra motorlar, yüksek/ultra frekans uydu iletişim telsizleri, füzesavar uyarı ve navigasyon sistemleri ve entegre aviyonik unsurlar da satın alacak.

Sözleşme çalışmaları Black Hawk üreticisi Lockheed Martin, Stratford ve Connecticut’taki yan kuruluşu Sikorsky tarafından yürütülecek.

Hırvatistan Savunma Bakanlığı, bu alımın Hırvatistan ordusunun eski Sovyet platformlarını Batı teknolojisiyle değiştirerek “mevcut ve gelecekteki tehditleri caydırma” çabalarını desteklediğini belirtti.

Yeni helikopterler yurt içi konuşlandırmaların yanı sıra, ABD kuvvetleri ve NATO ortakları da dahil olmak üzere müttefiklerle birlikte çalışabilirlik için kullanılacak.

Hırvat Black Hawk Filosu

Pentagon 2022 yılında Hırvatistan’a 390 milyon dolar karşılığında iki adet UH-60M teslim etmişti.

Sikorsky UH-60 Black Hawk, Sikorsky firması tarafından üretilen askeri taşıma ve saldırı helikopteridir.

Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bahreyn, Brezilya, Brunei, Çin, Fas, Filipinler, Güney Kore, İsrail, Japonya, Kolombiya, Malezya, Meksika, Mısır, Suudi Arabistan, Tayland ve Türkiye tarafından kullanılmaktadır. Hizmete ilk defa ABD ordusunda 1978 yılında girmiştir.

Sikorsky UH-60 Kara Şahin, birçok görevde kullanılır. 11 tam teçhizatlı askeri veya 1.170 kg yükü taşıyabilir. Ayrıca halatla 4.050 kg yükü çekebilir. Kara Şahinler yangın söndürme, kurtarma ve ambulans olarak da kullanılabilir.

Maliyeti yaklaşık 5.9 milyon amerikan dolarıdır. Maliyet bakımından piyasadaki en pahalı helikopterlerden bir tanesidir.

Helikopterler temel olarak Sikorsky’nin Stratford, Connecticut’da bulunan tesislerinde üretilir. Ayrıca lisanslı olarak Polonya ,Güney Kore Japonya’da da üretilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close