Fransa'dan Belçika'ya topçu ve havan sistemleri satışı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa’dan Belçika’ya topçu ve havan sistemleri satışı

Abone Ol 

Belçika, 19 adet CAESAR yeni nesil (NG) topçu sistemi ve 24 adet GRIFFON MEPAC havan sistemi alımını onayladığını duyurdu.

Savunma sanayi üreticileri Krauss-Maffei Wegmann ve Fransız Nexter’in Amsterdam merkezli ortak girişimi KNDS, Belçika Bakanlar Kurulu’nun 19 adet CAESAR yeni nesil (NG) topçu sistemi ve 24 adet GRIFFON MEPAC havan sistemi alımını onayladığını duyurdu.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre; sipariş edilen 19 adet CAESAR obüs, daha önce yapılan bir anlaşma doğrultusunda 2027’de yapılması planlanan 9 adet CAESAR obüs ile birlikte Belçika’ya teslim edilecek.

CAESAR NG’nin selefine kıyasla yeni bir şasi, daha güçlü bir motor, 2 zırhlı kabin, geliştirilmiş atış kontrol yazılımı, BARAGE karşı önlem sistemi ve yeni bir İLETİŞİM telsiz istasyonuna sahip olması bekleniyor.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre sipariş edilen 24 adet Griffon MEPAC havan sistemi ise, 2R2M 120mm yarı otomatik ateşleme sistemi ile donatıldı Bu havan sistemleri, Belçika ordusunda görevde bulunan MO-120-RT havanlarının yerini alacak.

2R2M ateşleme sistemi, Fransız Thales şirketi tarafından geliştirilen geri tepmeli bir havan sistemidir. 120 mm’lik havan sistemi 360 derece çapta hareket ettirilebilme özelliğine sahip olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close