Singapur sekiz adet F-35 jeti satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Singapur sekiz adet F-35 jeti satın alacak

Abone Ol 

Singapur Savunma Bakanlığı, ülkenin Müşterek Taarruz Uçağı filosunu 20’ye çıkaracak bir hamle yaparak sekiz adet F-35A jeti sipariş etmeyi planladığını duyurdu.

ABD merkezli Defence Express tarafından verilen bilgilere göre F-35A alımı, Amerikan savunma şirketi Lockheed Martin’den daha önce alınan 12 adet F-35B siparişinin üzerine eklenecek.

Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen, Singapur Savunma Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, ülkenin F-35A’ların rekabetçi fiyatından yararlanmak istediğini ve bu nedenle ABD’den yeni bir talepte bulunduklarını açıkladı.

Ng Eng Hen yaptığı açıklamada; “Bu fırsat için diğer projelerin önceliğini azaltmak zorundayız. Ancak hesaplarımızı yaptık ve F-35A’lar için sipariş vermek için en uygun zaman olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise; F-35’in hem “A” hem de “B” varyantlarının Singapur’un sınırlı arazi alanları için uygun olduğunu belirtti. Singapur 2020 yılında 2,75 milyar dolar değerinde dört adet F-35B sipariş etmiş, ardından 2023 yılında sekiz adet F-35B daha eklemişti.

Uçakların 2026-2028 zaman aralığında teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close