Fransız Rafale F4.1 ilk operasyonel kabiliyetine ulaştı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransız Rafale F4.1 ilk operasyonel kabiliyetine ulaştı

Abone Ol 

Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri ilk Rafale F4.1 savaş uçağının operasyonel kabiliyete ulaştığını duyurdu.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre; güncellenmiş savaş uçağı aylar süren eğitim görevlerinin ardından alarm sortileri ile birlikte bu kabiliyete ulaştı.

Fransız Hava Kuvvetleri’ne göre bu kabiliyet, uçağa gökyüzü polisliği gibi operasyonel görevleri yerine getirme kabiliyeti veriyor.

UK Defence Journal’da verilen bilgilere göre bundan sonraki aşama, uçağa en son teknoloji silahların ve alt sistemlerin entegrasyonunun yapılması ve ardından da operasyonel olarak devreye alınması olacak.

Uçağın gelişimi; standart F1 (Fransız Donanmasının ilk uçağına özgü), F2 (havadan karaya ve havadan havaya yetenekler), F3 ve F3R’yi (genişletilmiş çok yönlülük) aşamaları olarak gerçekleşmişti..

Yükseltmeler arasında daha iyi durumsal farkındalık için kaska monte bir ekran ve birden fazla hedefin gözetlenmesi, izlenmesi ve tanımlanması için daha iyi radar sensörleri ve ön sektör optronikleri bulunmaktadır. Ek saldırı yetenekleri arasında Mica NG havadan havaya füze ve 1.000 kg AASM Havadan Karaya Modüler Silah bulunmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close