Rusya, Çin'den eski uçak gemisini geri almak istiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Çin’den eski uçak gemisini geri almak istiyor

Abone Ol 

Rusya, SSCB’nin dağılmasının ardından Ukrayna tarafından Çin’e satılan eski uçak gemisini Çin’den geri almak istiyor.

ABD merkezli National Interest’de yer alan bilgilere göre; Çin ve Rusya’nın askeri olarak resmi bir ittifakı olmasa da, iki ülkenin diplomatik ve ekonomik ilişkileri koordine etmek için gayrı resmi bir askeri birlikteliği var.

Bu doğrultuda son gelişme ise Rusya’nın, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ukrayna tarafından Çin’e satılan bir Sovyet uçak gemisini geri almak istediği yönündeki bir iddia ile gündeme geldi.

Kuznetsov sınıfı uçak gemisi Varyag SSBC’nin dağılmasının ardından, 1992’de Ukrayna’ya transfer edildi. Ancak Rus kaynaklarına göre Kiev, gemiyi tamamlayamadı ve bir hurda metal yığını değerine Çin’e sattı.

60.000 tonluk gemi, 1980’lerin ortalarında suya indirilmesinden bu yana çok sayıda yangına, motor arızasına, tersane kazalarına ve konuşlanma başarısızlıklarına maruz kaldı.

Pekin gemiyi, bir kuzeydoğu eyaletinin adı olan Liaoning olarak yeniden adlandırdı ve tamamen yenileyerek 2016 yılında savaşa hazır hale getirdi.

National Interest’e göre Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Komitesi, geçtiğimiz aylarda Moskova’nın Karadeniz’de hizmet vermesi için bu uçak gemisini geri satın almaya çalıştı.

Ancak, Pekin’in taşıyıcıyı satmaya istekli olması pek olası değil. Gemi Çin Ordusu tarafından başlangıçta bir eğitim gemisi olarak sınıflandırılmış ancak 2016 sonlarında tamamlanan yükseltmelerin ardından Çin donanması geminin savaş rolüne geçeceğini duyurmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close