Savunma Sanayi Kuruluşu BAE Systems, Ukrayna'da fabrika açmaya hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Savunma Sanayi Kuruluşu BAE Systems, Ukrayna’da fabrika açmaya hazırlanıyor

Abone Ol 

İngiltere merkezli en büyük silah üreticisi BAE Systems, Ukrayna’da fabrika açmak için Kiev yönetimiyle görüştü.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, salı günü Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, BAE Systems’ın icra direktörü Charles Woodburn’le görüşmelerinin olumlu geçtiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna’da BAE Systems’a ait bir ofis açılması ve ardından şirketin ürünleri için onarım ve üretim tesisleri kurulmasına yönelik çalışmalara başlanması için anlaşma sağladık.”

Woodburn ise açıklamasında, BK’nin Rusya’yla savaşta Kiev yönetimine sağladığı askeri yardım kapsamında Zelenski’yle görüştüklerini ve Ukrayna ordusunu güçlendirmek istediklerini belirtti.

Yetkili, uzun vadede Ukrayna’nın savunma sanayisini geliştirmeyi hedeflediklerini ve Zelenski yönetimiyle birlikte hareket edeceklerini söyledi.

BAE Systems, BK hükümetinin martta Ukrayna’ya gönderdiği Challenger II tanklarını da üretiyor.

Tankların ardından Kiev yönetimi, Batılı müttefiklerinden F-16 savaş jeti de talep ediyor.

BK ve Hollanda, geçen hafta Ukrayna’ya savaş uçağı sağlamak için bir “uluslararası koalisyon” üzerinde anlaştıklarını açıklamıştı.

F-16’ların gönderilmesinde son karar Washington’a ait. ABD Başkanı Joe Biden, Ukraynalı pilotlara eğitim verileceğini duyururken, henüz savaş jetlerinin tedariki için onay vermedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen yıl 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşta BK, ABD’nin ardından Kiev yönetimine en fazla askeri destek sağlayan ülke oldu.

BK’nin savaşta Ukrayna’ya taahhüt ettiği toplam askeri desteğin miktarı, mayıs itibarıyla 4,6 milyar sterlini (yaklaşık 117,6 milyar TL) buldu.

ABD’nin açıkladığı askeri destekse toplamda 38 milyar dolar.

Kaynak: Telegraph, Reuters

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close