Rusya Ukrayna savaşı için silah üretimini artırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya Ukrayna savaşı için silah üretimini artırıyor

Abone Ol 

Savunma Bakanı, ABD Ukrayna’ya askeri yardım gönderirken Rusya’nın üretim hacmini ve hızını arttırması gerektiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD’nin Ukrayna hükümeti için ertelenen milyarlarca dolarlık askeri yardım paketini onaylamasından günler sonra yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaş için silah üretiminin arttırılması talimatını verdi.

Savunma Bakanlığı’nın Telegram uygulaması üzerinden yapılan açıklamaya göre Çarşamba günü Rusya’nın üst düzey askeri yetkilileriyle bir araya gelen Şoygu, silah üretiminin hacminin, kalitesinin ve hızının arttırılması gerektiğini söyledi ve ayrıca Ukrayna’nın doğu ve güneyindeki cephe hatlarında bulunan birliklerin verimliliklerinin arttırılması için gerekli onarımların yapılması talimatını verdi.

Şoygu, “taarruzun gerekli hızını korumak için başta silahlar olmak üzere birliklere tedarik edilen silah ve askeri teçhizatın hacmini ve kalitesini arttırmak gerekiyor” dedi.

Rus birlikleri 1.000 kilometrelik cephe hattı boyunca kilit noktalarda ilerlerken, bazı Rus yetkililer ABD desteğinin çatışmayı tırmandıracağına dair endişelerini dile getirdiler.

Ukrayna birliklerinin cephanesi tükeniyor. Sayıca az oldukları için kısa bir süre önce ülkenin doğusundaki en az üç köyden taktiksel geri çekilme yapmak zorunda kaldılar.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Albay General Oleksandr Syrskii Pazar günü yaptığı açıklamada Batılı müttefiklerinin hızlı bir şekilde silah sevkiyatı yapmaması halinde ülkenin daha fazla toprak kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Rusya Donetsk bölgesinde yaklaşık altı köyü ele geçirirken Harkiv bölgesindeki savaş mevzilerini de güçlendiriyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, askeri ittifak üyelerinin Ukrayna’ya vaat ettiklerini zamanında teslim edemediklerini söyledi.

Pazartesi günü Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, “Destekte yaşanan ciddi gecikmeler savaş alanında ciddi sonuçlar doğurdu” dedi.

24 Nisan’da ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya bir dizi ağır silah, roket sistemi, tanksavar mühimmatı ve mühimmat da dahil olmak üzere 61 milyar dolardan fazla askeri yardım yapılmasını onaylamıştı.

Zelenskiy, ABD’nin hayati önem taşıyan silahlarının küçük miktarlarda Ukrayna’ya ulaşmaya başladığını, ancak ilerleyen Rus güçleri karşısında teslimatların daha hızlı olması gerektiğini söyledi.

Savunma Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna ordusunun Odesa limanında bulunan güney grubunun komuta merkezine saldırdığını söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Ukraynalı yetkililer Odesa’daki konutların ve sivil altyapının gece düzenlenen saldırıda hasar gördüğünü belirtirken, güneydeki askeri komutanlık idari ve konut binaları ile sağlık ve eğitim kurumlarının vurulduğunu söyledi.

Kaynak: Mepa News, Ajanslar

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close