Türkiye Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına müdahil oluyor - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Türkiye Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı soykırım davasına müdahil oluyor

Abone Ol 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Güney Afrika tarafından İsrail’e açılan soykırım davasına müdahil olacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Endonezya Dışişleri Bakanı Marsudi ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak basın açıklamasında konuştu.

Fidan, Türkiye’nin Güney Afrika tarafından Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail aleyhine açılan soykırım davasına müdahil olacağını dile getirdi.

Fidan şu ifadeleri kullandı:

“Endonezya ile Filistin konusundaki tutumlarımızın aynı olduğunu görmekten memnunuz. Gazze’ye yönelik saldırıların durdurulması için önemli çalışmalarda beraber yer aldık.

Bazı Avrupa ülkelerinin Filistin’i tanımaya yakın olduklarını söylemesi umut vericidir.

Bu insanlık dışı duruma hep beraber dur dememiz gerekiyor.

21.Yüzyılda Gazze’de açlıklar yaşanırken, siviller hedef alınırken uluslararası toplum ne bekliyor. Bir tercih ile karşı karşıyız. Ya insanlıktan yana olacağız ya da suçların bedeline ortak olacağız.

Gazze’de akan kan sadece Filistinlilerin kanı değildir. İsrail’in saldırıları vicdanlarda yargılanmakta ve mahkum edilmektedir.

Türkiye olarak Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’na açtığı dava müdahil olma kararı aldık.

Türkiye olarak Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Endonezya ile birlikte Filistin’i savunmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close