ABD'nin Ukrayna göndereceği 61 milyar dolarlık yardım nasıl kullanılacak? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’nin Ukrayna göndereceği 61 milyar dolarlık yardım nasıl kullanılacak?

Abone Ol 

Üst düzey bir Ukraynalı yetkili, ABD’nin Ukrayna için açıkladığı 61 milyar dolarlık bütçenin nasıl dağıtılacağına dair bilgiler verdi.

Verilen bilgilere göre; 61 milyar dolarlık yardım paketinin 23 milyar doları ABD’nin stoklarından Ukrayna’ya gönderdiği ve göndereceği Amerikan silah stokları için, 14 milyar doları ise Pentagon’un Ukrayna için yeni silahlar satın almasına olanak tanıyan Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi için kullanılacak.

Ukrayna Dış Politika ve Parlamentolar Arası İşbirliği Komitesi Başkan Yardımcısı Arseniy Pushkarenko’ya göre Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi, silah alımlarının büyük bir kısmını yine ABD merkezli şirketlerden yapacak.

Kiev’den Ukrayna yapımı silahlara bütçe ayrılmasına yönelik baskı

Ukrayna daha önce, Ukrayna yapımı silahların tedariki için yurtdışından 10 milyar dolar toplamak üzere uluslararası bir bağış kampanyası başlatmıştı.

Bu kampanyaya o dönemde, Danimarka ilk olarak alımlar için 28.5 milyon dolar tahsis ederek yanıt vermiş ardından ise aralarında İngiltere, Hollanda ve Letonya’nın da bulunduğu çok sayıda ülke bu kampanyaya destek vermişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close