NATO: "300 binden fazla asker şu anda yüksek hazırlık seviyesinde" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO: “300 binden fazla asker şu anda yüksek hazırlık seviyesinde”

Abone Ol 

Üst düzey bir NATO yetkilisi, NATO ülkelerinin Rusya’dan gelebilecek olası tehditlere karşı 300 binden fazla askerin yüksek hazırlık seviyesine getirildiğini açıkladı.

NATO liderleri, Moskova’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, ittifak komutanlarının 30 gün içinde konuşlandırabilecekleri kuvvetlerin sayısını büyük ölçüde arttırma konusunda anlaştılar.

Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan bir NATO yetkilisi; “Müttefiklerden gelen teklifler belirlediğimiz 300 bin sayısını rahatlıkla aşıyor” açıklamasında bulundu.

Askerlerin hızlı bir şekilde karşılık vermeye hazır hale getirilmesi, NATO’nun geçen yıl Madrid zirvesinde imzalanan, olası bir Rus saldırısını önleme planlanın parçası olarak hayata geçiriliyor.

Plan; Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ilk kez, ABD liderliğindeki ittifakın her bir üyesinin Moskova tarafından bir işgal durumunda ne yapması gerektiğini ortaya koyuyordu.

NATO komutanları şu anda gerektiğinde bu planları uygulayabilecek kapasiteye sahip olduklarından emin olmaya çalışıyorlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close