Rusya, Japonya ile Kuril Adaları krizi devam ederken, Japonya ve Okhotsk denizlerinde tatbikatlara başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Japonya ile Kuril Adaları krizi devam ederken, Japonya ve Okhotsk denizlerinde tatbikatlara başladı

Abone Ol 

Rusya Savunma Bakanlığı ülkenin Pasifik Filosu güçlerinin, Japonya ile yaşanan Kuril Adaları krizinin ortasında, Japonya Denizi ve Okhotsk Denizi sularında harekat tatbikatlarına başladığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya Pasifik Filosu kuvvetleri Japonya Denizi ve Okhotsk Denizi sularında 20 Haziran’a kadar sürecek operasyonel tatbikatlar gerçekleştirecek.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; “Pasifik Filosu kuvvetleri grubunun tatbikatına 60’tan fazla savaş gemisi ve destek gemisi, yaklaşık 35 deniz uçağı, kıyı birliği ve 11.000’den fazla askeri personel katılıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Kuril Adaları anlaşmazlığı, Japonya ile Rusya arasında en güneydeki dört Kuril Adası’nın mülkiyeti konusunda bölgesel bir anlaşmazlık olarak iki ülke arasındaki gündemini koruyor.

Kuril Adaları, güney ucundaki Japon adası Hokkaido ile kuzey ucundaki Rus Kamçatka Yarımadası arasında uzanan bir adalar zinciridir. Adalar, Okhotsk Denizi’ni Pasifik Okyanusu’ndan ayırıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close