ABD ve Hindistan, savunma sanayii üretiminde iş birliği için anlaştı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve Hindistan, savunma sanayii üretiminde iş birliği için anlaştı

Abone Ol 

Hindistan ve ABD’nin önümüzdeki birkaç yıl için savunma sanayi işbirliği için bir yol haritası hazırladığı ve Yeni Delhi’nin savunma sanayi ürünlerinin üretimi için ABD ile birlikte çalışacağı açıklandı.

Anlaşmanın ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh arasında yapılan görüşme sonrası kesinleştiği açıklandı.

Hindistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamada; “Washington, Hindistan ile bağlarını derinleştirmek için çalışıyor ve dünyanın en büyük demokrasisiyle daha güçlü askeri ve teknolojik bağları Çin’in bölgedeki hakimiyetine karşı önemli bir karşı ağırlık olarak görüyor.” ifadeleri kullanıldı.

ABD’nin, hangi askeri teknolojilerin başka ülkelerle paylaşılabileceği veya satılabileceği konusunda sıkı kontrol mekanizmaları olduğu için, anlaşmanın detayları hakkında bilgi verilmedi.

‘YENİ TEKNOLOJİLER’

Hindistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Singh ile Austin arasındaki görüşmelerin “endüstriyel işbirliğini güçlendirmenin yollarını belirlemeye odaklandığı” belirtildi.

Dünyanın en büyük silah ithalatçısı durumunda olan Hindistan, askeri tedarikinin neredeyse yarısını Rusya’dan yapıyor. Ancak Hindistan özellikle Rusya-Ukrayna savaşından sonra, savunma sanayi alımlarını ABD, Fransa ve İsrail ile de pt görüşmelerle çeşitlendirmeye çalışıyor.

Hindistan India Times’ın verdiği bilgilere göre Biden yönetimi ayrıca, General Electric Co’nun Hindistan’ın jet motorları üretmesine izin verecek olan bir anlaşmaya imza atmaya hazırlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close