Rus ordusu yeni topçu sistemlerini teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus ordusu yeni topçu sistemlerini teslim aldı

Abone Ol 

Rus savunma şirketi Rostec, Rus silahlı kuvvetlerinin kısa bir süre önce yeni Floks kundağı motorlu topçu sistemlerini teslim aldığını duyurdu.

Rostec tarafından yapılan açıklamada; “Flokların Savunma Bakanlığı’na teslimi, orduyu modern topçu sistemleriyle donatmaya yönelik büyük çalışmamızın bir parçasıdır. Bu silah hem bir top hem de bir havan topu, çünkü yavaşlamadan hem mermi hem de mayın atabiliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rostec Devlet Şirketi Konvansiyonel Silahlar, Mühimmat ve Özel Kimyasallar Kompleksi Sanayi Direktörü Bekkhan Ozdoyev ise; “Floks hareket kabiliyetini ve korumayı geliştirmiş, manuel ve otomatik operasyonları rasyonel bir şekilde dengelemiş, mürettebatın işini azami ölçüde kolaylaştırmıştır. Nispeten düşük bir fiyatla birlikte tüm bunlar silahı uygun fiyatlı ve askerler tarafından talep edilir hale getiriyor” açıklamasında bulundu.

Özellikler

2S40 Floks (Phlox), korumalı bir Ural-4320 ailesi 6×6 kamyonun şasisine dayanan ve küçük silahlara karşı çok yönlü koruma sağlayan 120 mm’lik kendinden tahrikli bir havan topudur.

Şasinin zırhlı kabini ayrıca 7.62 mm makineli tüfek, lazer uyarı sistemi ve optik karıştırıcı ile tavana monte edilmiş uzaktan kumandalı silah istasyonu (RCWS) ile donatılmıştır.

Kundağı motorlu silah her türlü Rus ve yabancı 120 mm havan mermisinin yanı sıra NATO standardı havan mayınlarını da ateşleyebilir. Dakikada maksimum 10 mermi atış hızına sahiptir.

Silah, yüksek patlayıcı plastik (HEP) mermi ile 13 km ve yüksek patlayıcı bomba ile 7.1 km maksimum atış menziline ulaşabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close