Rapor: Çin, on yıl içinde ABD ve Rusya kadar nükleer başlığa sahip olacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Çin, on yıl içinde ABD ve Rusya kadar nükleer başlığa sahip olacak

Abone Ol 

Stockholm Uluslararası Barış ve Araştırma Enstitüsü’nün raporuna göre Hindistan ve Pakistan nükleer cephaneliklerini genişletirken, her ikisi de 2022’de yeni tip dağıtım sistemleri geliştirmeye devam etti.

Stockholm Uluslararası Barış ve Araştırma Enstitüsü (SIPRI) tarafından Haziran 2023’te yayınlanan bir değerlendirme raporuna göre, Çin’in nükleer cephaneliği Ocak 2022’de 350 savaş başlığından bu yılın Ocak ayında 410’a yükseldi ve büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Çatışma, silahlanma, silah kontrolü ve silahsızlanma konularında araştırmalar yapan İsveç merkezli kuruluşun raporunda; “Güçlerini nasıl yapılandırmaya karar verdiğine bağlı olarak Çin, on yılın başında potansiyel olarak en az ABD ya da Rusya kadar kıtalararası balistik füzeye (ICBM) sahip olabilir” ifadeleri kullanıldı.

Rapora göre; 2023 itibariyle ABD’nin 1.770 konuşlandırılmış savaş başlığı ve 1.938 depolanmış savaş başlığı bulunuyor. Rusya’nın ise 1.674 konuşlandırılmış savaş başlığı ve 2.815 depolanmış savaş başlığı bulunuyor.

ABD’nin toplam envanteri şu anda 5,244 iken Rusya’nınki 5,889’dur.

Rapora göre ayrıca; Hindistan ve Pakistan da nükleer cephaneliklerini genişletiyor ve 2022 yılında yeni tür nükleer dağıtım sistemleri geliştirmeye devam ediyor.

‘Depolanmış savaş başlıklarını’ konuşlandırılmadan önce bir miktar hazırlık gerektiren depolanmış veya yedek savaş başlıkları olarak tanımlayan rapor, Hindistan’ın bu tür 164 savaş başlığına sahipken, Pakistan’ın 170 savaş başlığına sahip olduğunu belirtti. 2022 yılında Hindistan’ın sayısı 160 iken Pakistan’ınki 165 idi.

Küresel envanter

Ocak 2023’te tahmini 12,512 savaş başlığından oluşan toplam küresel envanterin yaklaşık 9,576’sı potansiyel kullanım için askeri stoklarda bulunuyordu.

SIPRI, 12,512 savaş başlığından tahmini 3,844’ünün füze ve uçaklarla konuşlandırıldığını ve yaklaşık 2,000’inin yüksek operasyonel alarm durumunda tutulduğunu, yani füzelere takıldığını veya nükleer bombardıman uçaklarına ev sahipliği yapan hava üslerinde tutulduğunu belirtti.

Rapora göre, Rusya ve ABD birlikte tüm nükleer silahların neredeyse yüzde 90’ına sahip.

Raporda ayrıca “2026 yılında sona erecek olan New START’ın devamı niteliğinde bir anlaşmaya ilişkin görüşmelerin de askıya alındığına” dikkat çekildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close