Romanya'nın Patriot Füze Sistemi canlı atış testlerini geçti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Romanya’nın Patriot Füze Sistemi canlı atış testlerini geçti

Abone Ol 

Romanya, Raytheon Patriot karadan havaya savunma sisteminin ilk canlı atış testini Köstence’deki Capu Midia Eğitim Alanında gerçekleştirdi.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; test Romanya ordusu ve ABD Ordusu Güvenlik Yardım Komutanlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

Patriot füze sistemi, Romanya’nın hava savunmasını güçlendirmek amacıyla 2017 yılında ABD ile yapılan 3.9 milyar dolarlık yabancı askeri satış kapsamında satın alınmıştı.

Satışın bir parçası olarak ABD Ordusu, Romanya Ordusu’nun 74. Patriot Alayı’na eğitim, bakım ve kabiliyet yönetimi dahil olmak üzere yerinde destek sağlayan hava savunma uzmanlarından oluşan Patriot Teknik Destek Saha Ekibi’ni (TAFT) kurdu.

Raytheon tarafından geliştirilen Patriot füzesi, 70 kilometre menzile, 24 kilometre maksimum irtifaya ve üç buçuk dakikaya kadar uçuş süresine sahip uzun menzilli, yüksek irtifalı, her türlü hava koşuluna dayanıklı bir hava savunma sistemidir.

Sistem AN/MPQ-53/65 radar seti ile donatılmış olup, bu sayede hedefleri aramakta, tespit etmekte ve track-via-missile güdüm alt sistemleri ile takip etmektedir.

Füze sistemi şu anda aralarında Japonya, İsveç ve ABD’nin de bulunduğu 18 ülke tarafından kullanılmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close