Almanya 2028'e kadar Ukrayna'ya 11 milyar euro askeri yardım yapacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya 2028’e kadar Ukrayna’ya 11 milyar euro askeri yardım yapacak

Abone Ol 

Çatışmanın başlamasından bu yana Ukrayna’ya 5.97 milyar euro yardım sağlayan Almanya, 2028 yılına kadar yaklaşık 4.929 milyar euroluk daha yardım yaparak toplamda yaklaşık 11 milyar yardım sağlamış olacak.

2022 yılında Almanya, Ukrayna’ya askeri destek için çeşitli girişimleri desteklemek üzere 1,63 milyar euro tahsis etmişti. Almanya, 2023 yılında ise Ukrayna’ya askeri yardım için yaklaşık 5,4 milyar euro ayırdı.

Askeri araçlar açısından, Almanya’nın Ukrayna’ya yaptığı teslimatlar arasında paletli çok amaçlı araçlar (BV206, M113), piyade savaş araçları (Marder 1A3), zırhlı personel taşıyıcılar (Dingo 2) ve ana muharebe tankları (Leopard 1A5 ve Leopard 2 A6) gibi çeşitli savaş araçları bulunmaktadır.

Hava savunma sektöründe Almanya Ukrayna’ya Gepard 1A2, Iris-T SLM ve SLS, Patriot mobil hava savunma sistemleri ve Stinger insan tarafından taşınabilir hava savunma sistemleri (MANPADS) dahil olmak üzere çeşitli hava savunma sistemleri tedarik etmiştir.

Topçu desteği 155mm mühimmat, MARS II dahil olmak üzere çoklu roketatarlar ve PZH 2000 kundağı motorlu obüsleri kapsamaktadır.

Almanya ayrıca insansız hava araçları, silahlar, lazer mesafe ölçerler ve iletişim ekipmanları da dahil olmak üzere çeşitli savaş ekipmanları sağlamıştır.

Almanya’nın son açıkladığı plana göre; AB ülkeleri arasında Ukrayna’ya en çok askeri yapan ülke Almanya olacaktır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close