Japonya, 2024 yılı için rekor savunma bütçesini onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya, 2024 yılı için rekor savunma bütçesini onayladı

Abone Ol 

Japon hükümeti, Çin ve Kuzey Kore ile artan gerilimin ortasında askeri yeteneklerini geliştirmeye çalışan ülkenin gelecek mali yıl için 56 milyar dolarlık rekor savunma bütçesini onayladı.

Nikke Asia tarafından verilen bilgilere göre; Japonya’nın hedefi 2027 yılına kadar savunma bütçesini NATO standardı olan gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde ikisi ile uyumlu hale getirmek.

Verilen bilgilere göre bütçe, 3,000 kilometreye kadar menzile sahip uzun menzilli füzelerin yerli üretiminin yanı sıra hipersonik mermilerin geliştirilmesi ve Japon gemisavar füzelerinin gelişmiş versiyonlarının üretimi için fonlar içermektedir.

Ayrıca, 2035 yılına kadar tamamlanması planlanan yeni nesil savaş uçaklarının İngiltere ve İtalya ile ortak geliştirilmesi için 450 milyon dolar ek bir proje de içeriyor.

Söz konusu düzenleme Japonya’nın müttefik ülkelerle ortak ve işbirliğine dayalı askeri projelerde yer almasına olanak tanıyarak ülkenin askeri kapasitesini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Savaş sonrası anayasası askeri güç kullanımını savunma amaçlı durumlarla sınırlayan Japonya’nın halen 1.000 kilometreyi aşan vuruş menziline sahip füzeleri bulunmuyor.

Bütçe ayrıca; öngörülen uzun menzilli vuruş kabiliyetleri, özellikle her ikisi de son yıllarda uzun menzilli füze teknolojisinde önemli adımlar atan Çin ve Kuzey Kore ile ilgili olarak artan bölgesel gerilimlere yanıt olarak Japonya’nın caydırıcı kapasitesini arttırmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz yıl Japonya, askeri sektörünü güçlendirmek için önümüzdeki beş yıl içinde 302 milyar dolar toplam bütçe ayırmayı taahhüt etmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close