Rolls Royce, ABD Donanması ile uçak motoru anlaşması imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rolls Royce, ABD Donanması ile uçak motoru anlaşması imzaladı

Abone Ol 

 ABD Savunma Bakanlığı, ABD Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri için Rolls-Royce’a iki farklı modelde uçak motoru sözleşmesi verdi.

Bir sözleşme, 200’den fazla ABD Donanması Boeing T-45 Goshawk eğitim uçağı için Rolls-Royce F405 motorları için bakım ve lojistik desteğini içeriyor.

1 milyar dolarlık sözleşme, donanma pilotlarının eğitimi için gerekli motorların kullanılabilirlik ölçütlerine dayanacak.

Sözleşme kapsamındaki çalışmalar, Mississippi ve Kingsville Teksas’taki donanma hava istasyonlarında gerçekleştirilecek.

Diğer sözleşme, Lockheed Martin KC-130J Hercules ve C-130J Super Hercules için ABD Deniz Piyadeleri ve Kuveyt tarafından kullanılan uçaklardaki Rolls-Royce AE 2100D3 turboprop motorları için lojistik ve bakım hizmetlerini içeriyor.

854 milyon dolarlık sözleşme için çalışmalar ABD, Kanada ve Portekiz’deki birden fazla tesiste gerçekleştirilecek.

Rolls-Royce Savunma Hizmetleri Başkanı Adam Riddle, “Müşterilerimiz için mümkün olan en iyi motor hizmetini sağlamayı taahhüt ediyoruz ve uçaklarının göreve hazır olmasını sağlamaya odaklanıyoruz” dedi.

“ABD Ordusu’nu desteklemeye devam ederken, ABD Savunma Bakanlığı’nın bu güvenoyu için teşekkür ederiz” dedi.

Rolls-Royce motorları, Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk ve MQ-4C Triton yüksek irtifa insansız araçları ve Boeing V-22 Osprey tiltrotor uçağı da dahil olmak üzere ABD silahlı kuvvetlerinde birçok uçağa güç sağlıyor.

Firmanın motorları ayrıca ABD Donanması’nın Boeing MQ-25 Stingray insansız yakıt ikmali uçağına da güç sağlıyor.

Şirket, USAF’nin (United States Air Force) Boeing B-52 Stratofortress bombardıman uçağı için ticari motor değiştirme programını desteklemek için 2021’de 2,6 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close