ABD'den, Rusya'ya İHA gönderen İranlı şirketlere yaptırım - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den, Rusya’ya İHA gönderen İranlı şirketlere yaptırım

Abone Ol 

ABD, Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya insansız hava araçları gönderilmesine yardımcı olan İranlı şirketlere yaptırımlar getirdi ve İranlı olmayan firmaları ticarete karışmamaları konusunda uyardı.

ABD Hazinesi, Beyaz Saray’ın Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında İran’a ait insansız hava araçları (İHA) aradığına dair istihbaratını açıklamasından iki ay sonra Tahran merkezli Safiran Airport Services’i yaptırım kara listesine aldığını açıkladı.

Hazine, Safiran’ın İHA’ları, personeli ve ilgili ekipmanı taşıyanlar da dahil olmak üzere İran ve Rusya arasındaki Rus askeri uçuşlarını koordine ettiğini belirtti.

30 Ağustos’ta bir Pentagon yetkilisi, Rusya’nın “yüzlerce” olması beklenen insansız hava aracından ilk partisini almaya başladığını açıklamıştı. 

Hazine Müsteşarı Brian Nelson, “ABD, hem Rusya’ya hem de İran’a karşı yaptırımlarımızı katı bir şekilde uygulamaya ve İran’ı ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşını destekleyenlere hesap sormaya kararlıdır” ifadelerini kullandı. 

Yaptırımlar, belirlenen kişilerin ABD yargı yetkisi altında sahip olabilecekleri varlıkları dondurmayı ve ABD’de faaliyet gösteren uluslararası bankalar da dahil olmak üzere herhangi bir ABD kişi veya şirketinin onlarla iş yapmasını yasaklamayı amaçlıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close