Reuters: ABD ordusu Nijer’deki bazı güçlerini yeniden konumlandırıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Reuters: ABD ordusu Nijer’deki bazı güçlerini yeniden konumlandırıyor

Abone Ol 

ABD’li yetkililer Reuters’e yaptıkları açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Nijer’deki bazı güçleri ve teçhizatları yeniden konumlandırma ve gerekli olmayan az sayıda personeli “çok dikkatli bir şekilde” geri çekme kararı aldığını söylediler. Bu, Temmuz darbesinden beri Nijer’deki ilk büyük ABD askeri hareketi olarak öne çıkıyor.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkililer, kaç personelin ayrılacağını ve kaçının Nijer’in başkenti Niamey’deki 101 Hava Üssü’nden Agadez’deki 201 Hava Üssü’ne taşınacağını belirtmediler.

Bu karar öncesinde Batı Afrika ülkesinde bin 100 asker bulunuyordu.

Yetkililerden biri, bu ek önlemlerin “bölgedeki şiddet yanlısı radikalizm tehdidine karşı koymaya devam ederken, ABD’nin varlıklarını korumak için tasarlanmış dikkatli bir askeri planlamayı temsil ettiğini” söyledi. Yetkili, “Bu, Nijer’deki genel kuvvetlerimizin durumunu değiştirmiyor. İleriye yönelik gidişatı değerlendirirken tüm seçenekleri gözden geçirmeye devam ediyoruz” dedi.

Şarku’l Avsat’ın bilgisine göre geçtiğimiz 10 yıl boyunca ABD güçleri, Nijer güçlerini terörle mücadele konusunda eğitti, DEAŞ vee El-Kaide ile bağlantılı bölgedeki diğer bir gruba karşı insansız hava araçları (İHA) misyonları gerçekleştirdi.

Nijer içindeki asker hareketlerinin, ABD’nin bu ülkeden güçlerini tamamen çekme kararı alması durumunda olası hazırlıkların bir parçası olup olmadığı henüz belli değil.

Yetkili, “İlgili yetkililer ABD varlıklarının hareketini koordine etti ve onayladı” dedi.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close