Rapor: "Rusya Ukrayna'yı saldırılarında yeni Su-57'lerin kullanımını yoğunlaştırıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya Ukrayna’yı saldırılarında yeni Su-57’lerin kullanımını yoğunlaştırıyor”

Abone Ol 

Rusya, Ukrayna’ya yönelik füze saldırıları için gelişmiş Su-57 savaş uçaklarını giderek daha fazla kullanmaya başladı.

Rus Silahlı Kuvvetleri, 2 yılını geride bırakan Ukrayna savaşında, özellikle Şubat 2024’ün sonlarından itibaren Su-57 savaş uçaklarını daha aktif olarak kullanmaya başladı ve bu saldırıların sıklığı artırdı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre Rusya, son 30 gün içinde Su-57 uçaklarından 6’dan fazla seyir füzesi fırlattı.

Bu jetler Astrahan bölgesindeki Akhtubinsk yakınlarındaki bir hava üssünden havalanıyor ve Kursk, Bryansk ve işgal altındaki Luhansk bölgesi üzerindeki hava sahasından füze saldırıları gerçekleştiriyor. Bu saldırılar sırasında Su-57 jetlerine genellikle Su-35 avcı uçakları eşlik ediyor.

Su-57 savaş uçakları Kh-69 gizli seyir füzesini kullanıyor.

Kh-69 füzesi

Kh-69 füzeleri, Su-57 için özel olarak geliştirilmiş ve uçağın dahili silah bölmelerinde taşınmak üzere tasarlanmış ses altı bir seyir füzesidir.

Kh-69 füzelerinin kullanımı, Şubat ayındaki saldırının ardından bu füzelerin kalıntılarını inceleyen Ukrayna Adalet Bakanlığı’na bağlı Kiev Adli Bilirkişilik Bilimsel Araştırma Enstitüsü (KFI) uzmanları tarafından da teyit edildi.

Resmi raporlar da Su-57 jetlerinin Nisan ayında Ukrayna’nın en büyük enerji santrallerinden biri olan Trypilska santraline yapılan saldırıda kullanıldığını doğruladı.

Sukhoi tarafından geliştirilen Su-57 savaş uçakları, Rusya’nın kara, hava ve deniz hedeflerine karşı çeşitli savaş senaryoları için tasarlanmış beşinci nesil bir savaş uçağıdır. Uçak ilk kez Ocak 2010’da uçmuş ve 2018’de Suriye’de muharebe testlerinden geçmiştir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close