Güney Kore F-4E Fantom filosu veda uçuşu gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore F-4E Fantom filosu veda uçuşu gerçekleştirdi

Abone Ol 

Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne ait dört adet F-4E Phantom jeti Güney Kore üzerinde gerçekleştirdikleri bir veda uçuşuyla emekliye ayrıldı.

Defence Blog tarafından verilen bilgilere gçre, Güney Kore ordusunun 153’üncü Filosu tarafından işletilen uçaklar, dört adet F-4E Phantom jeti, üç saatlik bir uçuş gerçekleştirdi ve bu son uçuş sonrası emekliye ayrıldı.

F-4E’ler için resmi emeklilik töreninin 7 Haziran 2024’te yapılması planlanıyor. Kalan 19 adet Fantom’un ise yıl sonuna kadar emekliye ayrılması bekleniyor.

Tarihi Bir Yetenek

F-4 filosu Güney Kore ordusunun en önemli unsurlarından birisi olarak kabul ediliyordu. Güney Kore Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında da bu filonun, tarihi olarak da önemine vurgu yapıldı.

F-4E’ler ilk kez 1969 yılında dönemin Devlet Başkanı Park Chung-hee’ye Kuzey Koreli komandolar tarafından düzenlenen başarısız suikast girişiminin ardından kullanılmaya başlandı. Jetler daha sonra, Kuzey Kore’de gelen saldırılara karşı da kullanıldı.

Jetler ayrıca, 1983 yılında Güney Kore’nin doğu kıyısı üzerinde uçan bir Sovyet ağır bombardıman uçağının önlenmesi de dahil olmak üzere tarihi boyunca çok rollü görevler üstlendi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close