Lüksemburg'dan 2,83 milyar dolarlık zırhlı araç siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Lüksemburg’dan 2,83 milyar dolarlık zırhlı araç siparişi

Abone Ol 

Savunma Bakanı Yuriko Backes, Lüksemburg’un önümüzdeki dönemde askeri araç tedariki için 2.83 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; bu yatırım ile birlikte Lüksemburg ve Belçika, iki uluslu bir keşif taburu oluşturacak.

Savunma Bakanı Backes, “İki uluslu taburun kurulması ve teknik olarak gelişmiş orta menzilli savaş araçlarının alınması, Lüksemburg ordusunun daha zorlu bir güvenlik ortamında hareket edebilmek için kendisini dönüştürmesine olanak tanıyacak” açıklamasında bulundu.

Tedarik

Verilen bilgilere göre yatırım, 16 Griffon çok rollü zırhlı araç, 38 Jaguar zırhlı keşif ve muharebe aracı ve 5 Serval zırhlı araç içerecek.

Yatırım ayrıca, iki zırhlı kurtarma aracı, üç zırhlı çekici, 50 çoklu lojistik destek kamyonu, 24 tank taşıyıcı kamyon ve 48 alçak yükleyici çok amaçlı vagon içermektedir.

Bunlara ek olarak, araçlarla birlikte kullanılacak lojistik destek, silah, koruma, iletişim ve işlevsel alt sistemler de tedarik edilecek.

İki Uluslu Tabur

700 kişilik tabur NATO, AB ve BM gibi örgütleri desteklemek üzere ulusal ve çok uluslu görevlerde yer almak üzere oluşturuluyor.

Tabur üç aşamada oluşturulacak ve yaklaşık 2030 yılında tam güce ulaşacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close