Rapor: Rusya "NATO ganimetleri" üzerinden "daha ölümcül" cephaneler geliştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Rusya “NATO ganimetleri” üzerinden “daha ölümcül” cephaneler geliştiriyor

Abone Ol 

Rus devle Haber Ajansı TASS, Rusya’nın Ukrayna’da topladığı NATO yapımı “savaş ganimetleri” üzerinde yaptığı incelemelere dayanarak daha ölümcül mühimmatlar geliştirdiğini iddia etti.

Habere göre Rus savunma şirketi Rostec, savaş sırasında NATO varlıklarını tersine mühendislikle inceledikten sonra ülkenin tank mermilerini yenilemek için çalışmalara başladı.

Şirket yetkilisi Bekhan Ozdoev, “Proaktif davranıyoruz ve gelişmiş özelliklere sahip gelecek vaat eden yeni bir mühimmat serisi oluşturuyoruz Ukrayna’daki Rus askerlerinden gelen geri bildirimleri dikkate alarak hhreket ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Özdoev ayrıca Batılı ülkelerin Ukrayna için daha gelişmiş tanklar geliştirme çabalarının, Rostec’in daha iyi savunma teknolojileri geliştirmeye devam etmesi nedeniyle boşa gideceğini iddia etti.

Ele geçirilen tanklar

Haziran 2023’te Moskova, Zaparojya bölgesinde birkaç Alman Leopard tankı ve ABD yapımı Bradley piyade savaş aracı ele geçirdiğini duyurmuştu.

Hatta Rus birliklerinin ele geçirilen Batı teçhizatını incelediğini gösteren görüntüler de yayınladı.

Bu yılın başlarında bir Alman milletvekili Ukrayna ordusunun elindeki tüm Leopard 2 ana muharebe tanklarını kaybetmek üzere olduğu uyarısında bulunmuştu. Zira bu tankların çoğu ya imha edilmiş ya ele geçirilmiş ya da artık işlevsel değil.

Uzmanlara göre; daha güçlü mühimmat geliştirmek için “NATO ganimetlerinden” teknoloji elde edildiğine dair rapor, savaşın seyrinde değişiklikler yaşanabileceğine işsaret ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close