Rapor: İsrail 'Cyber Dome' sistemini hayata geçirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: İsrail ‘Cyber Dome’ sistemini hayata geçirecek

Abone Ol 

İsrail, siber uzayda ortaya çıkan tehditlere karşı “Demir Kubbe” hava savunma sisteminin dijital bir versiyonunu geliştiriyor.

The Week tarafından verilen bilgilere göre; “Cyber Dome” adı verilen sistem, Tel Aviv’e yaklaşık 90 dakika mesafede hayata geçiriliyor ve yapay zeka (AI) kullanan küçük bir istihbarat ekibi tarafından inşa ediliyor.

The Week tarafından yayınlanan rapora göre, platform İsrail’in hayati altyapısını düşman ülkeler tarafından gerçekleştirilen sofistike siber saldırılara karşı korumaya yardımcı olacak.

Platformun uygulama aşamasında ise MOSSAD ve Shin Bet istihbarat teşkilatları da dahil olmak üzere çeşitli birimlerden oluşan uzman ekipler görev yapacak.

Ulusal Siber Güvenliğin Yükseltilmesi

İsrail, Hamas’ın bu ayın başlarında gerçekleştirdiği sürpriz saldırının ardından siber alanda yeni adımlar atmaya karar vermişti.

İsrail Ulusal Siber Direktörlüğü yetkilisi Gaby Portnoy, artan bu tehditleri göz önünde bulundurarak Cyber Dome’ın yapımının hızlandırıldığını ve yeni mekanizmalar uygulayarak ulusal siber güvenliği yükselteceklerini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close