Paşinyan: "Ermenistan yıl sonuna kadar Azerbaycan ile barış anlaşması imzalamaya hazır" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Paşinyan: “Ermenistan yıl sonuna kadar Azerbaycan ile barış anlaşması imzalamaya hazır”

Abone Ol 

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan’ın yıl sonuna kadar Azerbaycan ile bir barış anlaşması imzalamaya hazır olduğunu söyledi.

Reuters’da yer alan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Ermenistan ile Azerbaycan’ın iyi niyet göstermesi ve ortak sınır konusunda bir anlaşmaya varmanın zorluğunu gözlerinde büyütmemeleri halinde, iki ülke arasında bir barış anlaşmasına varılabileceğine inandığını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü’nün bölgede kontrolü yeniden ele geçirmesinden bu yana, pazar günü Dağlık Karabağ’a yaptığı ilk ziyarette, Hankendi şehrinde Azerbaycan bayrağını göndere çekti.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Aliyev’in askeri üniformayla Dağlık Karabağ’ın çeşitli bölge ve kasabalarını ziyaret ettiği ve Azerbaycan bayrağını öptüğü fotoğrafları yayınladı.

Ofisten yapılan açıklamada, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Hankendi şehrinde Azerbaycan bayrağını göndere çekti ve bir konuşma yaptı” denildi.

Azerbaycan, bölgenin başkentine Hankendi adını verirken, Ermenistan ise 1990’larda Ermeni ayrılıkçıların kontrolünü ele geçirmesinden bu yana burayı Stepanakert olarak adlandırıyor.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close