ABD, Kuzey Kore'ye karşı Güney Kore'ye B-52 Bombardıman uçağı konuşlandırıldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Kuzey Kore’ye karşı Güney Kore’ye B-52 Bombardıman uçağı konuşlandırıldı

Abone Ol 

Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre, nükleer silah kapasitesine sahip bir B-52 bombardıman uçağı, Kuzey Kore’nin “askeri tehditleri” nedeni ile Güney Kore’ye konuşlandırıldı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap tarafından verilen bilgilere göre; Güney Kore’nin Cheongju Hava Üssü’ne konuşlandırıldı.

B-52’ler daha önce yarımada üzerindeki ortak tatbikatlara katılmış olsa da bu gelişme, 2000 yılından bu yana ülkeye ilk kez bir bombardıman uçağının konuşlandırılması anlamı taşıyor.

Bombardıman uçağının konuşlandırılması, nükleer güçle çalışan uçak gemisi USS Ronald Reagan’ın Güney Kore liman ziyaretinden bir haftadan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Uçak gemisinin Busan’a yanaşması Pyongyang’ın tepkisine yol açmış ve Washington’un olası bir nükleer savaş için hazırlıkların “en ciddi aşamasına” geçtiğini gösterdiği belirtilmişti.

Ses altı hızlarda uçan B-52’ler 50,000 feet’e ulaşan bir irtifada yakıt ikmali yapmadan 8,800 milden fazla yol kat edebiliyor.

ABD, Kuzey Kore’nin son haftalarda 1.000’den fazla konteyner ile sınır bölgesine askeri teçhizat ve mühimmat aktarması ile Rusya’ya silah sevkiyatını başlattığını iddia etmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close