Rapor: Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore'ye karşı savunma işbirliğini genişletecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore’ye karşı savunma işbirliğini genişletecek

Abone Ol 

ABD Donanması kaynakları, Güney Kore ve Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin, Kuzey Kore’nin artan füze tehditleri arasında iki yılda bir düzenlenen deniz tatbikatlarını genişleteceğini açıkladı.

Verilen bilgilere göre Güney Kore ve ABD tarafından her iki yılda bir düzenlenen Silent Shark ortak deniz tatbikatları, Kuzey Kore’nin gelişen denizaltından fırlatılan balistik füze (SLBM) teknolojisine yanıt olarak artırılacak.

Ekim ayında Kuzey Kore, denizaltılarından bir KN-23 SLBM’yi “başarılı bir şekilde” test ettiğini açıklamıştı.

İsmi açıklanmayan ABD donanma subayına göre, 2023 tatbikatına geniş katılımlı olması ve katılımcıları Kore dizel motorlu denizaltıları ve Amerikan nükleer enerjili gemileri içeren simüle edilmiş ortamlarda eğitmesi bekleniyor.

Kuzey Kore ile gerilim

Kuzey Kore, son zamanlarda başlattığı düzinelerce füze testi nedeniyle Kore Yarımadası ve Güney’in müttefik ülkelerinde gerilimi artırdı.

Ekim ayının başlarında, Kuzey’in doğu kıyısına iki kısa menzilli balistik füze fırlatmasından sadece bir hafta sonra, beş yıl sonra ilk kez Japonya üzerinden orta menzilli bir balistik füze ateşledi.

Kuzey Kore tarafından yapılan bu ardışık silah testleri, Güney Kore, ABD ve Japonya arasındaki ikili ve üçlü deniz tatbikatlarının artırılmasına neden oldu. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close