Alman Ordusu, Çek ordusu askerlerini Leopard 2A4 ile eğitmeye başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Alman Ordusu, Çek ordusu askerlerini Leopard 2A4 ile eğitmeye başladı

Abone Ol 

 Alman Ordusu (Bundeswehr), Çek tankçılarının Çek Cumhuriyeti’nin Ukrayna’ya verdiği T-72M1’lerin yerine aldıkları Leopard 2A4 tankıyla ilk seferlerini yaptıklarını gösteren bir fotoğrafı internet sitesinde yayınladı.

Çek Cumhuriyeti, Aralık 2022’de Almanya ile değişim kapsamında Bundeswehr’den 14 adet Leopard 2A4 ana muharebe tankı alacak. Çek Cumhuriyeti tarafından bu amaçla Ukrayna’ya 40 adet T-72 ana muharebe tankı teslim edildi. Munster’deki sürücü eğitim merkezinde, Çek Cumhuriyeti’nden sekiz tank sürücüsünün yeni tanklarıyla hem zorlu arazide hem de yollarda ilk turları yapmalarına izin verildi.

Çek “CTK” haber sitesinde 20 Mayıs 2022’de yayınlanan bilgilere göre, Çek Savunma Bakanı Jana Černochová, Almanya’nın 14 Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı ve 1 zırhlı kurtarma aracı (Bergepanzer Elefant) bağışladığını doğruladı. Çek ordusu T-72M1 MBT’lerin Ukrayna’ya tedariki karşılığında Leopard 2 şasisinde. Leopard 2A4’ün Çek Cumhuriyeti’ne teslimatı ayrıca yedek parça ve mühimmatı da içerecek.

Çekya Savunma Bakanlığı basın departmanından alınan bilgilere göre, bu Leopard 2A4 Ana Muharebe Tanklarının bağışlanması için 17 Mayıs’ta Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht ile anlaşmaya varıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close