Rapor: "Fransa'nın çekildiği Mali üslerine Rus paralı askerler konuşlandı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rapor: “Fransa’nın çekildiği Mali üslerine Rus paralı askerler konuşlandı”

Abone Ol 

AFP’nin bölge kaynaklarına dayandırdığı raporuna göre, Rus paralı askerleri, Fransa’nın bölgeden çekilmesinden sadece birkaç gün sonra Mali’nin Menaka kasabasındaki askeri üsse yerleşti.

Fransa, Barkhane operasyonları kapsamında yaklaşık on yıldır konuşlandığı Mali’den, geçtiğimiz günlerde Mali tarafından gelen tepkiler sebebi ile çekilmek zorunda kalmıştı. 

AFP’nin bölge kaynaklarına dayandırdığı raporuna göre, Fransız ordusunun bölgeden ayrılmasının ardından Rusya’nın özel askeri şirketi olan Wagner Group’un “birkaç düzine” Rus paralı askeri Fransa’nın boşalttığı alanlara konuşlanmaya başladı.  AFP’ye göre adının açıklanmasını istemeyen yerel bir kaynak da bölgede “bir düzine” Rus askeri gördüklerini belirtti.

Batılı ülkeler daha önce de defalarca, Rusya’nın askeri cuntayı desteklemek için Wagner Grubu’na bağlı paralı askerlerini Mali’ye göndermekle suçlamıştı.

Nisan ayında Fransız ordusu, Rus paralı askerlerinin kuzey Mali’deki Gossi üssü yakınlarında cesetler gömdüğünü ve Fransa’nın çıkış yapan güçlerini arkalarında toplu mezarlar bırakmakla haksız yere suçlamak için filme aldığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close