Rapor: "Çin'in yeni DF-27 hipersonik füzeleri, ABD'nin askeri varlıklarını tehdit ediyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Çin’in yeni DF-27 hipersonik füzeleri, ABD’nin askeri varlıklarını tehdit ediyor”

Abone Ol 

Pentagon tarafından yayımlanan bir değerlendirme raporuna göre, Çin’in yeni hipersonik füzesi DF-27, Hawaii’deki bir noktayı hedef alabilir, ABD füze savunmasını delebilir ve ABD uçak gemileri için tehdit oluşturabilir.

Çinli savunma kaynakları da Mayıs 2023 tarihli bir araştırma dergisi raporunda, ülkenin hipersonik füzelerinin bir ABD uçak gemisi grubunu “kesinlikle ” yok edebileceğini iddia etmişti.

Pentagon raporuna göre bu füzeler, Pasifik’teki ABD varlıklarını tehdit ediyor, potansiyel olarak stratejik güç dengesini değiştiriyor ve Çin’in olası bir Tayvan işgali durumunda ABD’yi sınırlı seçeneklerle baş başa bırakıyor.

Güç dengesindeki bu değişim Çin, Rusya ve ABD’nin geliştirmekte olduğu yeni nesil hipersonik füzelerin küresel güvenlik için nasıl önemli bir tehdit oluşturduğunun da altını çiziyor.

Pentagon raporunda; “Bu yeni sistemler, yörüngeleri boyunca sahip oldukları üstün manevra kabiliyetleri nedeniyle önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Uçuş rotaları seyahat boyunca değişebileceğinden, bu füzelere karşı savunma yapmak zorlaşmaktadır.” ifadeleri kullanıldı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close