Wagner lideri Prigojin: "Rusya, 1917'dekine benzer devrimlerle karşılaşabilir" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Wagner lideri Prigojin: “Rusya, 1917’dekine benzer devrimlerle karşılaşabilir”

Abone Ol 

Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin, Rus siyaseti elitinin Ukrayna’daki savaşı ciddiye almaması durumunda Rusya’nın 1917’dekine benzer bir devrimle karşılaşabileceğini söyledi.

Prigojin, sıradan Rus vatandaşları çocuklarını tabutlarda geri alırken, elitlerin çocuklarının yurtdışında güneşlenmeye devam etmesi durumunda Rusya’nın 1917 devrimlerine benzer bir karmaşayla karşılacağını ifade etti.

Prigojin, Rus elitlerin kendi çocuklarını savaştan uzak tutmaya çabaladığını söyledi.

Wagner lideri, “Bu senaryo Rusya için iyi olmayacak. Bu nedenle zor bir savaşa hazırlanmamız gerekiyor. Lanet olasıca Rusya’yı kaybedebilecek durumda olmamız asıl problem. Seferberlik ilan edilmeli” diye konuştu.

Prigojin, siyasi görüşünün vatan sevgisi ve Putin’e hizmet düşüncesiyle dolu olduğunu sözlerine ekledi.

Kendisine verilen “Putin’in şefi” lakabının yemek yapamadığı için aptalca olduğunu belirten Prigojin, “Putin’in kasabı” lakabının daha doğru olacağını vurguladı.

8 aydır kanlı çatışmaların yaşandığı Bahmut’taki Wagner güçlerine liderlik eden Prigojin, daha önce de Rus bakanlar ve generallere yönelik çıkışlarıyla dikkat çekmişti.

Bahmut’taki çatışmalar sırasında Moskova’dan cephane desteği alamadığını söyleyen Wagner lideri, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Gerasimov’a hitap ettiği videoda, “Şoygu! Gerasimov! Nerede lanet olasıca mühimmatlar? Bize normal şekilde mühimmat gönderirseniz buradaki can kaybı beşte birine iner” ifadelerini kullanmış ve Bahmut’ta ölen savaşçıların birilerinin babası ve oğlu olduğunu hatırlatmıştı.

Prigojin’in atıf yaptığı devrimlerde, önce Şubat 1917’de Çarlık yönetimi yıkılarak Geçici Hükümet kurulmuş ardından Ekim 1917’de Bolşevikler ikinci bir devrim gerçekleştirerek yönetimi Geçici Hükümet’ten devralmıştı. Bolşevikler’in yönetimi ele geçirmesinin ardından Rusya, yaklaşık 4 yıl sürecek bir iç savaşa sürüklenmişti.

Kaynak:Independent, Reuters

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close