ABD, Ukrayna'ya 285 milyon dolarlık NASAMS satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Ukrayna’ya 285 milyon dolarlık NASAMS satışını onayladı

Abone Ol 

ABD, Ukrayna’ya 285 milyon dolar değerinde bir NASAMS hava savunma sistemi ve ilgili ekipmanın satışına izin verdiğini duyurdu.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı, Ukrayna’nın Rusya’dan gelen füze saldırıları ve hava tehditlerine karşı savunmasını güçlendirmesi gerektiğini teyit eden bir bildiri yayınladı

Bildiride; “Bu hava savunma sisteminin satın alınması ve etkili bir şekilde konuşlandırılması, Ukrayna’nın vatandaşlarını ve kritik ulusal altyapısını koruma yeteneğini önemli ölçüde artıracaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Ajans onaylanan satışın, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli olan Ukrayna’nın güvenliğini iyileştirerek ABD’nin “dış politika hedeflerini” ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyeceğini vurguladı.

Resmi açıklamaya göre satış, Ukrayna’ya ilave Amerikan personelinin gönderilmesini gerektirmeyecek ve ana yüklenici olarak ABD merkezli savunma sanayi kuruluşu Raytheon Missiles and Defence ve Tucson faaliyet gösterecek.

Verilen bilgilere göre ABD Dışişleri Bakanlığı da satış için onay verdi ve onay vermesi gereken ABD Kongresi’ni resmi olarak bilgilendirdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close