Rapor: "Birleşik Arap Emirlikleri, Çin'den J-20 satın almak için görüşmeler yürütüyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Birleşik Arap Emirlikleri, Çin’den J-20 satın almak için görüşmeler yürütüyor”

Abone Ol 

Birleşik Arap Emirlikleri, Çin’in J-20 “Mighty Dragon” savaş uçağını satın alma olasılığını araştırdığını açıkladı.

National Interest tarafından verilen bilgilere göre yakın zamanda BAE’nin üst düzey askeri yetkilileri, Pekin’i ziyaret ederek potansiyel satışla ilgili görüşmeler gerçekleştirdi.

Haberin dayandırıldığı güvenlik raporlarına göre Abu Dabi, beşinci nesil uçağı tedarik sürecini hızlandırmayı planlıyor.

Çin, teknolojik gizliliği korumak ve düşmanların bu jetleri yakından incelemesini önlemek için J-20 jetlerinin ihracatını uzun süredir kısıtlıyor.

J-20 mi F-35 mi?

Washington 2021 yılında, 19 milyar dolar değerindeki potansiyel bir sözleşmeyle Abu Dabi’ye 50 adet F-35 ve 18 adet MQ-4B insansız hava aracı satışını onaylamıştı. Ancak anlaşma, ABD’nin özellikle 5G teknolojisinde artan BAE-Çin bağlarına ilişkin endişeleri nedeniyle gerçekleşmedi.

Amerika, iletişim istasyonlarında, hava üslerinde ve diğer ulusal güvenlik tesislerinde kullanılan Huawei tarafından tedarik edilen 5G teknolojisinin Pekin’in Lightning II’nin operasyonel yeteneklerini yakından incelemesine izin verebileceğini savunuyor.

Buna ek olarak, İsrail’in ABD’den BAE’ye F-35 satışını reddetmesini istemesi ve bunun İsrail’in bölgedeki askeri üstünlüğüne meydan okuyabileceği endişesi de anlaşmayı sekteye uğratmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close