Sikorsky, dikey iniş kalkış özelliğine sahip yeni İHA'sının testlerine başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Sikorsky, dikey iniş kalkış özelliğine sahip yeni İHA’sının testlerine başladı

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi Sikorsky, dikey iniş kalkış özelliğine sahip yeni bir insansız hava sisteminin uçuş testlerine başladığını duyurdu.

ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) adına geliştirilen insansız hava aracı, dikey olarak kalkış ve iniş yapabiliyor.

Şirkete göre gerçekleştirilen uçuş testleri dronun aerodinamiğini ve kontrollerini iyileştirmeye yardımcı olacak.Şirket testler sırasında ayrıca yeni dronun, istihbarat, gözetleme, keşif ve hedefleme görevleri için ölçeklenebilirliğini ve verimliliğini de değerlendirecek.

Sikorsky direktörü Igor Cherepinsky, “Rotor kanatlı İHA’mızın yüksek stabilite ile dikey olarak kalkış ve iniş yapabildiğini ve kanat üzerinde verimli bir şekilde seyredebildiğini doğrulamak için uçuş testleri devam ediyor” açıklamasında bulundu.

DARPA tarafından verilen bilgilere göre ise; tasarım aynı zamanda havada asılı kalma modunda ve ileri uçuşa geçerken kanatta daha az sürtünme vaat ediyor.

Verilen bilgilere göre; uçuş testleri tamamlandıktan sonra Sikorsky, aynı aracın 27 kilograa kadar faydalı yük taşıyabilen elektrikli bir versiyonunu geliştirecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close