6 ülkeden, ortak zırhlı araç üretimi için Letonya'da üretim tesisi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

6 ülkeden, ortak zırhlı araç üretimi için Letonya’da üretim tesisi

Abone Ol 

Savunma sanai üreticisi Patria, Baltık bölgesinde ilk kez 6×6 zırhlı araçların tam zamanlı üretimi için Valmiera, Letonya’da yeni bir üretim tesisi açtı.

Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre tesis, Finlandiya, Almanya, Letonya ve İsveç başta olmak üzere yatırım ortağı üllekere zırhlı personel taşıyıcıları sağlamak için üretim gerçekleştirecek.

Verilen bilgilere göre Patria’nın yeni tesisi, 2029 yılına kadar 200’den fazla 6×6 ünite almayı bekleyen Letonya Ulusal Silahlı Kuvvetleri ile ortak hayata geçirildi.

Patria Letonya Genel Müdürü Ugis Romanovs, “Yerel Patria 6×6 projesi Letonya savunma sanayinde bir dönüm noktası olacak. Tesisimizin diğer kabiliyet geliştirme projelerini de hayata geçirmesi ve diğer ülkelerin savunma kuvvetleri için askeri ekipman üretmesi için aktif olarak çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

CAVS Programı

CAVS programına katılan en son ülke olan Almanya, yeni aracın gelecekteki gereksinimlerini ve özelliklerini birlikte belirlemek üzere Mayıs ayı başında projenin araştırma ve geliştirme aşamasına katıldı.

Aralarında savunma sanayi üreticisi Kongsberg’in de bulunduğu diğer üreticiler, araçlara Protector uzaktan silah istasyonu gibi silah sistemleri sağlamak üzere görevlendirildi.

Değeri ortalama 110 milyon dolar olarak tahmin edilen anlaşmaya göre Kongsberg, İsveç ve Finlandiya tarafından sipariş edilen 300 araçta sistemin RS4 varyantını kullanacak.

Patria, 2020 yılında Estonya, Finlandiya ve Letonya tarafından projenin başlatılmasından bu yana yaklaşık 700 araç siparişi aldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close