Putin'in 'yenilmez' olarak olarak tanımladığı Avangard füzesi nedir? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Putin’in ‘yenilmez’ olarak olarak tanımladığı Avangard füzesi nedir?

Abone Ol 

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Rus ordusu geçtiğimiz günlerde Putin’in yenilmez” olarak nitelendirdiği Avangard silah sistemini hizmete aldı.

Rusya Savunma Bakanlığı nükleer kapasiteli hipersonik bir füze olan Avangard’ın savaşa hazır hale geldiği görüntüleri paylaştı. Rus Devlet haber ajansı Tass’ın bildirdiğine göre yeni hizmete alınan bu füzeler, Güney Ural Dağları’ndaki Orenburg bölgesinde konuşlandırıldı.

TASS tarafından yayımlanan rapora göre, gemiye takılması birkaç saat süren kıtalararası balistik füzeler bu bölgede konuşlanan gemilere yerleştirildi. 

Putin 2018 yılında Avangard’ı tanıttığı konuşmasında sistemi “yenilmez” olarak tanımladı ve onu bir “göktaşı” ve “ateş topuna” benzetti. Putin füzenin bir hedefe giderken keskin manevralar yapabildiğini, yani “herhangi bir hava savunma ve füze savunma sistemi Avangard’a karşı kesinlikle savunmasız.” olduğunu belirtti.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin Füze Savunma Projesi raporuna göre Avangard, yaklaşık 2.000 kg ağırlığında, 6.000 km’nin üzerinde bir menzile sahip ve nükleer veya konvansiyonel yük taşıyabiliyor.

Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin Füze Savunma Projesi raporunda; ” Avangard, yaklaşık 100 km’lik yörünge altı zirvesine yükseltildikten sonra, başlık roketinden ayrılıyor. Daha sonra atmosfer yoluyla hedefine doğru ilerliyor.” ifadeleri kullanıldı. 

Ulusal Hava ve Uzay İstihbarat Merkezi 2020 raporunda ise Avangard, “ABD füze savunma sistemine girmek ve kritik hedefleri nükleer savaş başlığıyla vurmak için tasarlandı.”

Rus yetkililer, silahın ses hızının 27 katı hızda uçabildiğini ve müdahale edilmesinin imkansız olduğunu belirtiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close