Polonya'dan yeni savaş araçları için 661 milyon dolarlık anlaşma - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya’dan yeni savaş araçları için 661 milyon dolarlık anlaşma

Abone Ol 

Polonya, ZSSW-30 u taret sistemleriyle entegre edilmiş birkaç düzine Rosomak tekerlekli zırhlı personel taşıyıcısının teslimatı için önemli bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Yaklaşık 661 milyon dolar değerindeki sözleşme Polonya Silahlanma Ajansı ile Huta Stalowa Wola S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Rosomak S.A. ve WB Electronics S.A.’dan oluşan bir konsorsiyum arasında imzalandı.

Anlaşma, SPIKE-LR tanksavar güdümlü füze rampaları ile donatılmış 58 adet Rosomak zırhlı aracının tedarikininin yanı sıra yedek parçaları ve lojistik paketini de kapsıyor.

Teslimatların 2026 ve 2027 yılları arasında tamamlanması ve Polonya’nın askeri donanımını önemli ölçüde güçlendirmesi planlanıyor.

ZSSW-30

Real Clear Defence tarafından verilen bilgilere göre; ZSSW-30 kule sistemi, Huta Stalowa Wola S.A. ve WB Electronics S.A. tarafından ortak geliştirildi ve bir prototip ve teknik dokümantasyonla sonuçlandı.

Sistem zırhlı hedeflerin, düşman tahkimatlarının imhası ve muharebe operasyonları sırasında ateş desteği sağlamak için tasarlandı. Taretin elektro-optik sistemleri, çeşitli hava koşullarında ve hem gündüz hem de gece boyunca operasyonları mümkün kılıyor.

ZSSW-30 sistemli Rosomak’ın ana silahı, programlanabilir mermiler de dahil olmak üzere beş farklı mühimmat türünü kullanarak otomatik ve yarı otomatik ateş edebilen Bushmaster Mk.44S otomatik topunu kullanabiliyor.

Ayrıca; yardımcı silahlar arasında modifiye edilmiş bir 7.62mm UKM-2000C makineli tüfek ve ikiz SPIKE-LR tanksavar güdümlü füze fırlatıcı da bulunuyor.  Silahlar hem harici hem de dahili olarak yüklenebilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close